Volkswagen ti odhalí svoje tajomstvá

By 16. júna 2017Blogy

V rámci AJA Automobilovej junior akadémie budeš mať jedinečnú možnosť nakuknúť priamo do výroby jedného z najväčších výrobcov automobilov na svete! Dozvieš, ako vzniká také parádne auto, uvidíš v akcii tie najmodernejšie stroje. A ak sa ti to zapáči, v budúcnosti ich môžeš priamo obsluhovať. Kam teda povedú tvoje kroky vo VW, ak sa do projektu prihlásiš? Poďme sa pozrieť.


Lisovňa
Srdcom lisovne je najsilnejší lis v koncerne Volkswagen so silou 91-tisíc kN. Pre ilustráciu – takýto tlak by vznikol, ak by sme na seba poukladali 4245 vozidiel Volkswagen Touareg. Bola by to veža vysoká 7 km.

1Lakovňa
Moderné a ekologické miesto, kde karosérie dostanú svoju farbu. Aktuálne sa nanáša 44 sériových farieb. Zákazník si však môže vybrať akúkoľvek na želanie – napríklad podľa svojej kravaty.

2Výroba agregátov
Na výrobných linkách sa zvárajú rámy náprav, montuje predná a zadná náprava a napokon celý podvozok. Ten putuje 282 m dlhým tunelom priamo na montážnu linku.

3Montáž
V najväčšej hale závodu sa vyrába šesť modelov piatich značiek – Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA a Porsche. Jednotlivé časti vozidla sa tu spoja ako tisícky kusov puzzle do majstrovského diela. Spojenie podvozku s karosériou auta sa nazýva svadba.

4Lanovka
Po ukončení montáže a prvých testoch v montážnej hale sa vozidlá lanovkou presunú na testovaciu dráhu. Dĺžka lanovky je 452 m a dosahuje výšku 4,1 m. Premáva rýchlosťou približne 8 km/h.

5Testovacia dráha
Je dlhá 2,8 km a testuje sa na nej funkčnosť, akustika a správanie sa vozidla. Automobily sú preverené v teréne, ostrých zákrutách aj kopcoch. Jej časť tvorí úsek, na ktorom vodiči dosiahnu rýchlosť 140 km/h.Okrem tohto ťa čaká oveľa viac a nudiť sa nebudeš! Pozri, na čo sa môžeš v rámci programu ešte tešiť:

  • Jazda na E-up! Elektrický zážitok E-up!
  • Adrenalínové jazdy OFFROAD PARCOURS
  • Prehliadky závodu
  • Návšteva Múzea dopravy
  • Návšteva Aurélia – zaujímavosti z vedy a techniky
  • Súťaž na testovacej dráhe – autodráhe, kde sú autá na vodíkový pohon
  • Formula team
  • 3D tlačiareň

6

Možno ťa budú zaujímať niektoré čísla:

4 – Volkswagen Slovakia má na Slovensku štyri závody. V Bratislave sa vyrábajú autá a prevodovky, v Martine komponenty pre prevodovky a podvozky, v Stupave s najväčšou metalovou 3D tlačiarňou na svete zváracie kliešte, robotické chápadlá, prípravky a ochranné zariadenia, ktoré nachádzajú využitie pri výrobe vozidiel. V Košiciach sa vozidlá pripravujú pre ruský trh.

5 – vozidlá až piatich svetových značiek sa vyrábajú v bratislavskom závode: z kategórie SUV sú to Volkswagen Touareg a Audi Q7, spomedzi malých mestských automobilov Volkswagen up!, SEAT Mii a ŠKODA Citigo. Tiež tu produkujeme karosérie Porsche Cayenne.

99 – až toľko percent produkcie závodu smeruje na export, predovšetkým do Nemecka (32 %), USA (16 %) a Číny (11 %).

1991 – začala sa písať história Volkswagen Slovakia na Slovensku

12 300 – zamestnancov mal Volkswagen Slovakia v roku 2016

5 000 000 – už takmer toľko vozidiel vyrobila spoločnosť počas svojho pôsobenia na Slovensku, celkovo v krajine sa ich vyrobilo 10 miliónov, teda Volkswagen Slovakia polovicu zo všetkých

Ak si chceš vyskúšať tohtoročnú AJU, stačí ak vyplníš túto prihlášku.

Podobné články