Volkswagen ti odhalí svoje tajomstvá

By 16. júna 2017Blogy

V rámci AJA Automobilovej junior akadémie budeš mať jedinečnú možnosť nakuknúť priamo do výroby jedného z najväčších výrobcov automobilov na svete! Dozvieš, ako vzniká také parádne auto, uvidíš v akcii tie najmodernejšie stroje. A ak sa ti to zapáči, v budúcnosti ich môžeš priamo obsluhovať. Kam teda povedú tvoje kroky vo VW, ak sa do projektu prihlásiš? Poďme sa pozrieť.


Lisovňa
Srdcom lisovne je najsilnejší lis v koncerne Volkswagen so silou 91-tisíc kN. Pre ilustráciu – takýto tlak by vznikol, ak by sme na seba poukladali 4245 vozidiel Volkswagen Touareg. Bola by to veža vysoká 7 km.

1Lakovňa
Moderné a ekologické miesto, kde karosérie dostanú svoju farbu. Aktuálne sa nanáša 44 sériových farieb. Zákazník si však môže vybrať akúkoľvek na želanie – napríklad podľa svojej kravaty.

2Výroba agregátov
Na výrobných linkách sa zvárajú rámy náprav, montuje predná a zadná náprava a napokon celý podvozok. Ten putuje 282 m dlhým tunelom priamo na montážnu linku.

3Montáž
V najväčšej hale závodu sa vyrába šesť modelov piatich značiek – Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA a Porsche. Jednotlivé časti vozidla sa tu spoja ako tisícky kusov puzzle do majstrovského diela. Spojenie podvozku s karosériou auta sa nazýva svadba.

4Lanovka
Po ukončení montáže a prvých testoch v montážnej hale sa vozidlá lanovkou presunú na testovaciu dráhu. Dĺžka lanovky je 452 m a dosahuje výšku 4,1 m. Premáva rýchlosťou približne 8 km/h.

5Testovacia dráha
Je dlhá 2,8 km a testuje sa na nej funkčnosť, akustika a správanie sa vozidla. Automobily sú preverené v teréne, ostrých zákrutách aj kopcoch. Jej časť tvorí úsek, na ktorom vodiči dosiahnu rýchlosť 140 km/h.Okrem tohto ťa čaká oveľa viac a nudiť sa nebudeš! Pozri, na čo sa môžeš v rámci programu ešte tešiť:

  • Jazda na E-up! Elektrický zážitok E-up!
  • Adrenalínové jazdy OFFROAD PARCOURS
  • Prehliadky závodu
  • Návšteva Múzea dopravy
  • Návšteva Aurélia – zaujímavosti z vedy a techniky
  • Súťaž na testovacej dráhe – autodráhe, kde sú autá na vodíkový pohon
  • Formula team
  • 3D tlačiareň

6

Možno ťa budú zaujímať niektoré čísla:

4 – Volkswagen Slovakia má na Slovensku štyri závody. V Bratislave sa vyrábajú autá a prevodovky, v Martine komponenty pre prevodovky a podvozky, v Stupave s najväčšou metalovou 3D tlačiarňou na svete zváracie kliešte, robotické chápadlá, prípravky a ochranné zariadenia, ktoré nachádzajú využitie pri výrobe vozidiel. V Košiciach sa vozidlá pripravujú pre ruský trh.

5 – vozidlá až piatich svetových značiek sa vyrábajú v bratislavskom závode: z kategórie SUV sú to Volkswagen Touareg a Audi Q7, spomedzi malých mestských automobilov Volkswagen up!, SEAT Mii a ŠKODA Citigo. Tiež tu produkujeme karosérie Porsche Cayenne.

99 – až toľko percent produkcie závodu smeruje na export, predovšetkým do Nemecka (32 %), USA (16 %) a Číny (11 %).

1991 – začala sa písať história Volkswagen Slovakia na Slovensku

12 300 – zamestnancov mal Volkswagen Slovakia v roku 2016

5 000 000 – už takmer toľko vozidiel vyrobila spoločnosť počas svojho pôsobenia na Slovensku, celkovo v krajine sa ich vyrobilo 10 miliónov, teda Volkswagen Slovakia polovicu zo všetkých

Ak si chceš vyskúšať tohtoročnú AJU, stačí ak vyplníš túto prihlášku.

Podobné články

Automobilová JUNIOR Akadémia ročník 2020

je ZRUŠENÁ.

Z dôvodu hygienicko-epidemiologickej situácie.
Neuskutoční sa ani v jednom z 3 miest – Bratislava, Trnava a Žilina.
Zaplatené účastnícke poplatky budú vrátené.