O autách toho vieme oveľa viac, tvrdia absolventi trnavskej AJA

By 1. augusta 2016Blogy, Frontpage

„Päť dní sme sa spoločne stretávali a diskutovali napríklad o tom, či bude auto stroj, počítač alebo robot, avšak navštívili sme aj také miesta, ako sú lisovňa, či zvarovňa,“ hovoria organizátori. Prednášajúci deťom tiež predstavili nové trendy a materiály v automobilovom priemysle a obohatili ich poznatkami o alternatívnych zdrojoch energie a možnostiach ich využitia.

DSC_0116

Iným príjemným zážitkom bola pre účastníkov návšteva automobilky a ukážka miest, kde sa rodia nové motorové vozidlá. Nezabudlo sa ani na exkurziu robotizovaných zón, ktoré odhalili čaro výroby a potvrdili, že svet techniky ide stále dopredu. Čo vraj deti najviac zaujímalo bol proces, ako sa z jednotlivých dielov zloží auto ako aj to, vďaka čomu Slovensko vyrobilo minulý rok  vyše milióna automobilov.

DSC_0058

Prekvapením bolo auto, ktoré mohli malí návštevníci PSA Slovakia Groupe ozdobiť a namaľovať podľa svojich predstáv. Aj týmto spôsobom AJA žiakom ukázala, prečo je ponuka vyrábaných produktov taká široká – každému predsa vyhovuje niečo iné.

DSC_0952

Čo však bolo to, na čo sa všetci najviac tešili, bolo lietajúce auto. Jeden z najpokrokovejších  projektov u nás ocenili aj žiaci AJA, keď so záujmom počúvali, ako je niečo také vôbec možné. „Predstaviť úspešnú myšlienku zo Slovenska sme chceli preto, aby naši mladí technici vedeli, že najdôležitejšie je mať nápad a odvahu,“ dopĺňajú organizátori.

DSC_0173

Zaujímavým spestrením  bola  aj prednáška o 3D tlačiarni a možnostiach trojrozmerného skenovania v automobilových závodoch. Vyvrcholením detského letného tábora pre nadšencov techniky sa stala slávnostná promócia, kedy boli účastníkom rozdané diplomy a oficiálne sa z nich stali absolventi AJA.

DSC_0444

Nezabudlo sa ani na cenu dekana, ktorý sa ju rozhodol udeliť najkreatívnejšej skupine detí a potvrdil tak, že originalita je to, na čo sa treba zamerať. Nechýbalo podanie ruky a prianie nech deťom motivácia vzdelávať sa ostane a stali sa  tými, ktorí sa pričinia o budúce úspechy vo vede  a technike u nás.

DSC_0458

Pozitívne ohlasy na prvý ročník AJA dokazujú, že sprostredkovať informácie a poznatky z automobilového prostredia je možné aj  hravou a zaujímavou formou. „Aj toto je jedna z ciest, ako inšpirovať k štúdiu technických smerov a udržať tak konkurencieschopnosť slovenského priemyslu,“ dopĺňa prezident ZAP SR, Juraj Sinay.

Podobné články

  • 25. mája 2016 Videopozvánka na AJA 2016 Milí žiaci, letné prázdniny sa blížia a prichádza čas oddýchnuť si. Že sa vám nechce sedieť doma? Tak čítajte ďalej, niečo sme si pre Vás pripravili. Keďže vieme, ako vás baví svet […]
  • 16. júna 2017 Aká bola minuloročná AJA očami jej absolventa Mateja? Takže, kde vlastne začať? Asi tým, že to bolo to super, páčilo sa mi to. Čo konkrétne? No predsa celá Automobilová junior akadémia. Slovenská technická univerzita spolu s Volkswagenom […]
  • 16. júna 2017 Volkswagen ti odhalí svoje tajomstvá V rámci AJA Automobilovej junior akadémie budeš mať jedinečnú možnosť nakuknúť priamo do výroby jedného z najväčších výrobcov automobilov na svete! Dozvieš, ako vzniká také parádne auto, […]

Automobilová JUNIOR Akadémia ročník 2020

je ZRUŠENÁ.

Z dôvodu hygienicko-epidemiologickej situácie.
Neuskutoční sa ani v jednom z 3 miest – Bratislava, Trnava a Žilina.
Zaplatené účastnícke poplatky budú vrátené.