Prvý ročník AJA bol úspešne ukončený v Bratislave

By 7. septembra 2016Blogy

Posledné diplomy boli absolventom automobilovej akadémie rozdané na pôde Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Uchádzači odchádzali so spomienkami na adrenalínovú jazdu na offroadovej dráhe či v elektrickom vozidle a s novými technickými zručnosťami. Päť dní strávili s odborníkmi z automobilového priemyslu, aby spoznali ako sa pracuje nie len vo výrobných halách, ale aj v laboratóriu. Deti potvrdili, že záujem o technické vedy môže byť vyšší, ak ide ruka v ruke so správnym prístupom a s úsmevom.

Prvý deň začal zaujímavými prednáškami, ktoré si vypočuli aj zástupcovia Volkswagenu a ZAP SR keď sa spolu s deťmi usadili do auly univerzity.  Prednášalo sa napríklad o ABS systémoch, navštívili sa laboratórne priestory a Centrum Inovácií. Deti spoznali aj autonómneho robota a oboznámili sa procesom automatizácie, ktorý je dôležitou súčasťou dnešnej modernej výroby.  Zvedavcov potešil “Plan Tour” po závode, dvere sa deťom otvorili aj do zvarovne či lisovne.

_ST_0282

Počas AJA sa účastníci zastavili aj v Meste Povolaní, aby zistili, čím by chceli byť, obzreli si Strednú priemyselnú strojnícku školu, Fajnorku  a diskutovali o tom, prečo ich zaujímajú technické vedy. Debatovalo sa aj tom, či stroje nahradia ľudí a o téme, že  počítač nemusí byť len na hranie. Návšteva Matadoru priniesla pestré technické súťaže, aby sa deti zabavili a doplnili si znalosti z techniky.

_ST_0309

Zážitok mali žiaci aj z adrenalínovej jazdy na offroadovej dráhe, jazdy v elektrickom vozidle, ale aj z raňajok s členom manažmentu Volkswagenu, kde sa mali možnosť porozprávať o tom, čo môže priniesť záľuba v automobiloch. Hovoriť sa nezabudlo ani o potrebe chrániť naše životné prostredie,  počas prednášky sa deti dozvedeli, že aj ich pomoc sa počíta.

_ST_0129

Organizátori chceli účastníkom ukázať, že vzdelávanie môže byť aj zábava, ktorá prináša nie len cenné poznatky do života, ale tiež množstvo priateľov a dobrodružstiev. Program bol preto naozaj rôznorodý, žiaci sa zoznámili aj s STUBA Green Teamom a FME RACING a sledovali jazdu formuly pred fakultou spolu s lietajúcim dronom. Pre mladých športovcov boli pripravené aktivity v telocvični a tí, čo sa chceli dozvedieť ešte niečo navyše, mali možnosť pozhovárať sa s lektormi či učiteľmi z univerzity.

_ST_0055

Denný tábor bol  ukončený promovaním úspešných absolventov a  odovzdávaním AJA  diplomu, z ktorého všetci veľmi tešili. Automobilka a STU hodnotia prvý ročník veľmi pozitívne a odkazujú: “Veľa sme sa od detí naučili  – budúci rok vás opäť čakáme, s Automobilovou JUNIOR akadémiou totiž nekončíme!”

Podobné články

  • 27. júna 2017 Zaži, aké to je postaviť si svoje vlastné auto! V rámci Automobilovej junior akadémie sa môžeš ísť priamo pozrieť aj do žilinskej automobilky KIA. Vedel si, že KIA Motors Slovakia je jediným automobilovým závodom na Slovensku, ktorý má […]
  • 25. mája 2016 Prihlásenie do Automobilovej JUNIOR akadémie Kedy a kde sa bude konať letný tábor, ktorý hľadáte? Ako sa prihlásiť do AJA a na čo všetko sa žiaci môžu tešiť vám prezradí  prof. Ing. Juraj SINAY, DrSc. Okrem iného sa dozviete aj kde […]
  • 1. augusta 2016 O autách toho vieme oveľa viac, tvrdia absolventi trnavskej AJA „Päť dní sme sa spoločne stretávali a diskutovali napríklad o tom, či bude auto stroj, počítač alebo robot, avšak navštívili sme aj také miesta, ako sú lisovňa, či zvarovňa,“ hovoria […]

Automobilová JUNIOR Akadémia ročník 2020

je ZRUŠENÁ.

Z dôvodu hygienicko-epidemiologickej situácie.
Neuskutoční sa ani v jednom z 3 miest – Bratislava, Trnava a Žilina.
Zaplatené účastnícke poplatky budú vrátené.