„Päť dní sme sa spoločne stretávali a diskutovali napríklad o tom, či bude auto stroj, počítač alebo robot, avšak navštívili sme aj také miesta, ako sú lisovňa, či zvarovňa,“ hovoria organizátori. Prednášajúci deťom tiež predstavili nové trendy a materiály v automobilovom priemysle a obohatili ich poznatkami o alternatívnych zdrojoch energie a možnostiach ich využitia.
Iným príjemným zážitkom bola pre účastníkov návšteva automobilky a ukážka miest, kde sa rodia nové motorové vozidlá. Nezabudlo sa ani na exkurziu robotizovaných zón, ktoré odhalili čaro výroby a potvrdili, že svet techniky ide stále dopredu. Čo vraj deti najviac zaujímalo bol proces, ako sa z jednotlivých dielov zloží auto ako aj to, vďaka čomu Slovensko vyrobilo minulý rok vyše milióna automobilov.
Prekvapením bolo auto, ktoré mohli malí návštevníci PSA Slovakia Groupe ozdobiť a namaľovať podľa svojich predstáv. Aj týmto spôsobom AJA žiakom ukázala, prečo je ponuka vyrábaných produktov taká široká – každému predsa vyhovuje niečo iné.
Čo však bolo to, na čo sa všetci najviac tešili, bolo lietajúce auto. Jeden z najpokrokovejších projektov u nás ocenili aj žiaci AJA, keď so záujmom počúvali, ako je niečo také vôbec možné. „Predstaviť úspešnú myšlienku zo Slovenska sme chceli preto, aby naši mladí technici vedeli, že najdôležitejšie je mať nápad a odvahu,“ dopĺňajú organizátori.
Zaujímavým spestrením bola aj prednáška o 3D tlačiarni a možnostiach trojrozmerného skenovania v automobilových závodoch. Vyvrcholením detského letného tábora pre nadšencov techniky sa stala slávnostná promócia, kedy boli účastníkom rozdané diplomy a oficiálne sa z nich stali absolventi AJA.
Nezabudlo sa ani na cenu dekana, ktorý sa ju rozhodol udeliť najkreatívnejšej skupine detí a potvrdil tak, že originalita je to, na čo sa treba zamerať. Nechýbalo podanie ruky a prianie nech deťom motivácia vzdelávať sa ostane a stali sa tými, ktorí sa pričinia o budúce úspechy vo vede a technike u nás.
Pozitívne ohlasy na prvý ročník AJA dokazujú, že sprostredkovať informácie a poznatky z automobilového prostredia je možné aj hravou a zaujímavou formou. „Aj toto je jedna z ciest, ako inšpirovať k štúdiu technických smerov a udržať tak konkurencieschopnosť slovenského priemyslu,“ dopĺňa prezident ZAP SR, Juraj Sinay.